Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wydawnictwo Szkolne PWN wydało miniserię książek Zajęcia ruchowe w przedszkolu, której autorem jest nasza koleżanka Małgorzata Lipiejko specjalista integracji sensorycznej.

W skład miniserii wchodzą: Gry i zabawy ruchowe, Ćwiczenia poranne oraz Ćwiczenia gimnastyczne.

gry i zabawycwiczenia porannecwiczenia gimnastyczne

 

Gry i zabawy ruchowe zostały podzielone na 6 zestawów, które rozwijają różne cechy motoryczne dziecka w wieku przedszkolnym (gry i zabawy orientacyjno-porządkowe, bieżne, na czworakach, rzutne, skoczne, z mocowaniem i dźwiganiem). Publikacja zawiera propozycje zabaw i gier o zróżnicowanym stopniu trudności, z przyborami oraz takich, które nie wymagają wcześniejszego przygotowania pomocy.
Zabawy i gry ruchowe są ulubioną formą aktywności dzieci w wieku przedszkolnym, odpowiadają potrzebom wynikającym z możliwości rozwojowych przedszkolaków; mają możliwość rozwijania cech motorycznych, takich jak szybkość, siła, wytrzymałość, zręczność. Wpływają one pozytywnie na wydolność organizmu (krążenie, oddychanie, układ ruchowy i inne).

Ćwiczenia poranne to publikacja przeznaczona dla 2 grup wiekowych:
• dzieci młodszych (25 zestawów)
• dzieci starszych (35 zestawów).
Książka zawiera gotowe podpowiedzi, jak zorganizować, zdyscyplinować grupę i przygotować ją do dalszych zajęć. Ćwiczenia poranne mają pozytywny wpływ na kształtowanie poprawnej postawy dziecka, pobudzenie układu mięśniowego, oddechowego i krwionośnego, dostarczają okazji do częstych zmian pozycji ciała, uczą współpracy, podporządkowania się regułom i przyjętym zasadom zabaw. Zapewniają dzieciom wiele pozytywnych emocji, integrują grupę.

Książka może posłużyć nauczycielom i zachęcić ich do modyfikacji zestawów, uwzględniając konkretne, aktualne możliwości; może stać się także pomocą w codziennej pracy, pomóc pokonać napotykane trudności i przyczynić się do wzbogacania warsztatu pracy.

Ćwiczenia gimnastyczne to publikacja przeznaczona dla 2 grup wiekowych:
• dzieci młodszych (21 zestawów)
• dzieci starszych (22 zestawy).
Propozycje ćwiczeń gimnastycznych rozwijają u przedszkolaków czynności ruchowe, pobudzają do dbania o właściwą postawę ciała, wyrabiają nawyk poprawności i harmonijności ruchów. Na ćwiczenia należy przeznaczyć około 15-20 minut w grupach młodszych i około 30 minut w grupach starszych.